Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Philip Catherine Trio

Sanatçı: Philip Catherine gitar, Paulo Morello gitar, Sven Faller kontrbas
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Cazın efsanevi ismi Philip Catherine, çocukluk şarkılarım dediği bir repertuvar ile Leny Andrade, Randy Brecker, Bob Mintzer ve Lary Coryell ile yaptığı çalışmalarla tanınan Avrupa’nın önde gelen gitaristlerinden Paulo Morello ve Charlie Mariano, Scott Hamilton, Bobby Watson ve Chico Freeman gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşmış Alman cazının en önemli kontrbasçılarından Sven Faller ile buluştu. üçlünün ilk stüdyo kaydı geçtiğimiz yıl ünlü Alman caz firması Enja Records tarafından piyasaya sürüldü. Büyük usta Catherine, yeni üçlüsüyle çocukluk şarkılarını yad etmek üzere CRR sahnesine konuk olacak.


Michelangelo Scandroglio In The Eyes of the Whale

Sanatçı: Hermon Mehari (tp), Jef Giansily (p), Michelangelo Scandroglio (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 60 TL Genç kontrbasçı Michelangelo Scandroglio, çağdaş caz müziğinden oldukça etkilenerek kaydettiği ilk albümünü tanıtıyor. Grubu, Hermon Mehari ve Logan Richardson gibi uluslararası platformda tanınan yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. Müziği, birbirini takip eden ve iç içe geçen farklı melodik katmanlardan oluşarak dinleyiciye daimi bir gelişim söylemi sunuyor. Michelangelo Scandroglio, Riga Uluslararası Caz Yarışması?nın kazananlarından biri olup, İtalyan Tomorrow`s Jazz Award kazanmış ve 2019 yılında Umbria Caz Yarışmasında Paolo Fesu tarafından birincilik ödülü verilmiştir. İlk projesi Auand Records?dan çıkacak olup, resmi lansman turu Ocak ayında Türkiye?den Hermon Mehari, Jef Giansily ve Ferit Odman gibi yenilikçi caz müzisyenleriyle özel bir ekiple başlayacak.


Nilüfer Caz Tatili: Yinon Muallem TaKiDum

Sanatçı: Yinon Muallem ud, İsmail Altunbaş bas gitar, Hakan Gürbüz perküsyon
Mekan: Podyum Sanat Mahal, Bursa
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam Yinon Muallem`in Takidum projesini dinleyebilirsiniz.


Burak Bulut Sextet

Sanatçı: Ersan Nalbantlar tb, Kaan Karadavut tp, Yunus Boyraz s, Hilmi Arslanoğlu p, Ege Oluklu b, Burak Bulut d
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Burak Bulut 1993 yılında Ankara`da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalından mezun oldu.Kendi projesi olan "Art Blakey Tribute Band" ile İKSV Genç Caz yarışmasını kazanıp, İstanbul Caz Fesitvalinde sahne aldı. 2012 yılından beri Cazın Kartalları Orkestrası ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. Birçok mekan ve projede sahne almaya devam etmektedir.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Akıllı müziksever, akılsız müziksever?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 09 12 2019
Değişiklik Tarihi: 12 12 2019 18:16
Bu içerik toplam 819 defa okunmuştur.
Haftalık caz PUL`ları...

İşte zengin ve mistik şehir Halep!

Konser tanıtım metinleri

Şu cümleye dikkat; “Suriye’nin müzikal açıdan en zengin ve mistik şehirlerinden Halep çıkışlı ...” diye gidiyor. Bu cümleyi bu ay gerçekleşecek bir konserin tanıtım metninden aldım. Pardon ama bu konser tanıtım metnini yazanlar paralel evrende mi yaşıyor? `Zengin` ve `mistik` şehir Halep’in son yıllardaki fotoğraflarını gördüler mi? Orada neler yaşandığını bilmiyor olabilirler mi? Şehrin nerdeyse haritadan silindiğini hiç mi duymadılar? Halep burnumuzun dibi değil mi? Hepimiz oraya bu kadar yakın yaşıyorken, herşey burnumuzun dibinde biz yıllardır ne yaşıyoruz, gözümüzün önünde büyük bir trajedi olup biterken Halep’ten hâlâ bir masal şehri gibi söz etmek de ne demek? ‘En zengin’ ve ‘en mistik’ benzeri laflar ortadoğuyu içinde olduğumuz coğrafya olarak değil de Alaaddin’in Lambası ya da uçan halı oryantalizmiyle görmekten farkı yok. Üstelik, konseri verecek müzisyenler -‘çıkışlı’ dendiğine göre- belli ki Halepli! Son yıllarda bu çeşit tanıtım metinlerinde sinir edici bir aynılık, tuhaf bir boş lugât paralama, toptan çeviri kokan utandırıcı kelime seçimleri ve yaşananlardan habersiz sanki onları hiç ilgilendirmiyormuş gibi görünen tarifler türedi. Yazık.


Müzik zevkinin IQ ile ilişkisi?

Mozart dinleyin ki akıllı desinler

Müzikle zekâ ilişkisinin basında tartışılma şekli artık kabak tadı verdi. Bence muhataplarını mikro aşağılama yöntemlerinden biriyle küçümsemekten öteye gitmiyor. Zaten sık sık yapılır bu haberler, işte biri daha, Oxford Brookes Üniversitesinden araştırmacıların Hırvatistan’da yürüttüğü çalışma kapsamında dört yüzden fazla öğrenci incelenmiş. Haberin kaynağını söyliyim ki boşa atmış olmayayım diye yazıyorum ama araştırmanın tamamı son kelimesine kadar doğru olsa dahi gözümde hükmü yok. Müzik tercihlerini Mozart ve Bach’tan yana yapanların sözlü şarkıları tercih edenlere göre daha zeki olabileceği ortaya konduğu gibi Rap müzikle zekâ arasında da olumsuz korelasyon bulunmuş. Bu nevi haberlerin araştırılma amaçlarının zaten baştan belli bir niyetle yapıldığını düşünüyorum. Hani halk arasında ‘Ömer diyeceğin ağzını büzüşünden belliydi’ diye bir laf vardır, bence o misal. Baştan niyet öyle olunca araştırma da boşlukları dilediğiniz gibi doldurun şeklinde oluyor.


Cazda çeviri sorunu

Plakların arka kapaklarındaki hazine

Üç sezondur Yeldeğirmeni Sanat’ta caz tarihi üzerine Murat ve Alper’le seminerler verdiğimiz için ülkece caz müziği, tarihi ve kültürüne yönelik yeteri kadar -hatta hiç- çeviriye sahip olmayışımız sık sık hissettiğim bir eksiklik oldu. Oysa ne faydasını görürdük hemen sayıyım; 1 - Caz tarihini üç-beş isimden ibaret sanmazdık, 2 - Caz üzerine eleştiri kültürümüz gelişirdi dahası neyi niye eleştireceğimizi bilirdik, 3 - Cazın sosyolojisini daha iyi bilirdik, cazın kapsama alanının zamanla niye genişlediğinin nedenini bilirdik. Uzatmadan burda bitireyim... Peki neden ille de çeviri? Çünkü tarihi ve müziği yaratanların hikâyeleri ve müziklerinin sosyolojisi o insanların yaşamlarında gizli. En çok hissettiğim eksiklik ise plâkların arka kapaklarında her biri birer hazine niteliğindeki yazılar. Keşke bir yiğit çıksa da belli başlı albümlerin arkalarındaki yazıları çevirip derleyerek bir kitaba dönüştürse, sırf bu bile (ki sırf bu bile dediğime bakmayın büyük bir iş) bu müziği daha yakından tanımak isteyenlere büyük bir iyilik olur. Özellikle anı kitapları, döneme yönelik analizlerden oluşan kitaplar. (Ek not: Çeviri yazılar kadar mesela Cüneyt Sermet gibi bir kalemin eski yazılarını derlemek de bu beklentiler arasında.)


120 bin dolarlık muz

Maurizio Cattelan tarzı sanat!

Son haftaların öne çıkan sanat haberi 120 bin dolarlık muz oldu. Tuhaf değil mi... Sanatta eskiden beri böyle provokatif haberlere yer var, haber çıkmasa dahi illa biri yapıyor, şimdi bu haberde olduğu gibi. 59 yaşındaki İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan provokatif eserleriyle öne çıkan, kasıtlı kışkırtıcılığı tasarıma dönüştüren bir sanatçı ve çarpıcı işler üretiyor, kendini ve sanatını konuşturuyor. Formülü keşfetmiş. Muz hikayesi de öyle oldu. Duvara bantlanmış muz ancak biri 120 bin dolara satın alınırsa haber olurdu, nitekim biri aldı, şimdi de bir başka sanatçı gitti duvardaki o muzu yedi, bunu da sanat adına yaptı ve kendine aç sanatçı dedi, hadi bakalım, bu da tekrar haber oldu. Normalde Cattelan’ın işleri 3-5 bilemedin 10 bin dolara satılırken bir anda adı duyuldu ki aslında gerçekten Marcel Duschamp’a rahmet okutacak işler yapan biriydi, şimdi hep bu tür fırlamalıklarla konuşulacak, belki kendi bu kadar istemedi ama bu algıyı kucağında buldu, bizim sol basında dahi 120 bin dolar haberleri dolandı durdu. Cattelan acaba şimdi halinden memnun mudur?


Tam bir mevsim haberi

Hepsi tamam dışarda kar eksik!

Sonbahar yaprakları dökülmeye başlayınca şöminede yanan ateş önünde caz haberlerinin altı da harlanır, bu sene de aynı oldu. Tabi bu dediğim daha ziyade ABD başta yurtdışı için geçerli, bizde o kadar yok ama Jingle Bell’leri kafamıza kafamıza çakan AVM müzikleri yetiyor da artıyor zaten. Smooth cazın tecrübeli altocusu Gerald Albright müziğiyle değil ama çok maksatlı ve işlevli kapağıyla dikkatimi çekti. Kapak da sanırım Gerald’ın değil plak firmasının cin fikri olmalı. Kutsal ikili, yani, şöminede yanan ateş önü ve yanda süslenmiş yılbaşı ağacına ekstra uyanıklık yapılarak en öne iyice görünecek şekilde pikap konmuş, üstünde elbette albümümüz var. Kutsal ikili olmuş kutsal üçlü. Müzik mi, onu boşverin, nasılsa bildiğimiz şeyleri çevirip çevirip satıyorlar, nasılsa alacak birileri de var. Firmanın yükselen plâk satışlarını ıskalamamasına takıldım en çok, bu kavramın zamanla nasıl ticarileştirilebileceğini aklımızın ermeyeceği yeni açılımlar bekliyorum. Neler görürüz kimbilir. O Holy Night!


Bu listeye içim sinmedi

Tam 84 yıldır düzenleniyor

Bir Down Beat klasiği olan okur seçimleri bu sene 84. kez gerçekleşti. Yılın albümlerine bakıyorum, ilk 10’daki albümlerin yedisi içime sinmedi. Bunların okur/dinleyici seçimleri olması belli bir haklılık payı verse de en başa Wayne Shorter’ın konmasına dahi razı gelmedim fazlaca kayırılmış buldum. Tony Bennett/Diana Krall albümünü zaten hiç sevmemiştim. Kamasi’yi beğenmemiştim. Joey DeFrancesco`yu da öyle. Bu ilk onda benim de şahsen tamam dediklerim Chris Potter, Cecile McLorint Salvant, Branford Marsalis Quartet ve Count Basie orkestra. Mesela, ikinci onluk dilimde bence daha iyi albümler var, mesela, Fred Hersch, mesela Tom Harrell, mesela John Scofield... Mesela Grammy adayı olan Anat Cohen’in albümü niye yok, di mi? Ama okur bunları seçmiştir saygımız var elbet. Historical Albüm dalında da John Coltrane başı çekiyor burada da bence ilk sırayı The Art Ensemble of Chicago almalıydı. Bir de bazı albümleri sanki her yıl listede görüyormuşum gibime geliyor, herhalde öyle değildir.


Amerikan caz tarihi arşivlendi mi?

Caz arşivleri böyle midir?

Amerikan caz çevreleri bir süredir arşiv konusuna merak sardı. Bu konuda her yıl birkaç haber çıkıyor. Onların arşivinden bize ne demeyin çünkü cazdan konuşuyorsak toplamın önemli kısmı o ülkeye ait. Caz tarihinin yarısından fazlası Amerikan cazıyla ilgilidir. Bu konuda bir liste yayınlandı, bu listeden seçtiğim kurum ve arşiv isimlerinden bazıları şöyle; Institute of Jazz Studies, National Museum of American History, Jazz Archive of Duke University, Louis Armstrong House Museum, James R. And susan Neumann Jazz Collection at Oberlin College, Living Jazz Archives, Benny Goodman Papers at Yale University, Los Angeles Jazz Institute, Eugene Smith Collection at the University of Arizona, Librrary of Congres (ki en önemli arşivlerden birinin burası olduğu bilinir), Paul Whiteman Collection at Williams, Chicago Jazz Archives, AlCohn Memorial Jazz Collection… diye gidiyor. Tabi bu arşivlerde neler olduğunu tam olarak bilmiyorum kimisi kişisel arşiv bunların ama internet siteleri var oralardan bakılabilir.


Sanatçının yaratıcılık yakıtı sosyal konulardır

Terri Lyne Carrington`ın son albüm kapağı

Sanatçılar yaptığı işlerde sosyal itiraz ve toplumsal haklar konularına değindiği ölçüde toplumdaki karşılığı da artıyor ama bunu karşılığım artsın diye değil samimi olması, hakikaten söyleyecek sözü olması için yapması gerekiyor, öbür türlü zaten üstünde etiket gibi durur, kimseyi ikna edemez, alay konusu olur. Söyleyecek samimi sözü olması önemli. Terri Lynne Carrington tam da böyle biri. ABD’li sanatçıların bir çoğu sade suya tirit sanatçıyken Carrington ilk gençliğinden beri sesini yükseltmekten çekinmeyen biri oldu. Son albümü de bunu ispatlıyor. Hatta, meşhur Berklee okulunda bu konuda bir bölüm bile kurdu. Carrington’ın cinsiyet eşitsizliği konularına yaklaşımı esas itiraz alanı gibi görünse de sadece bununla sınırlı değil, Amerikan yerlileri, siyahlar ve göçmenler gibi dezavantajlı kesimlerin de sesi olmaya gayret ediyor. Sanatçı, yeni albümü “Waiting Game”de parçaların nerdeyse tamamında bu konulara değiniyor. Bence işin en önemli yanıysa, bunu caz üzerinden yaparken marş söyler, slogan atar gibi değil üst düzey kompozisyonlar, virtüöz icralarla yapıyor, tersi olsaydı burada yazmaya gerek olmazdı zaten.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 09 Aralık 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Müzik öğrencisinin ufkunun genişlemesi için öncelikle müzik öğretmenlerine eğitim verildi.
Sevin Okyay yazdı: Reggae baharatlı caz
27. İKSEV İzmir Avrupa Caz Festivali konserleri kadar kültürel etkinlikleriyle de dikkat çekiyor.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp