Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Philip Catherine Trio

Sanatçı: Philip Catherine gitar, Paulo Morello gitar, Sven Faller kontrbas
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Cazın efsanevi ismi Philip Catherine, çocukluk şarkılarım dediği bir repertuvar ile Leny Andrade, Randy Brecker, Bob Mintzer ve Lary Coryell ile yaptığı çalışmalarla tanınan Avrupa’nın önde gelen gitaristlerinden Paulo Morello ve Charlie Mariano, Scott Hamilton, Bobby Watson ve Chico Freeman gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşmış Alman cazının en önemli kontrbasçılarından Sven Faller ile buluştu. üçlünün ilk stüdyo kaydı geçtiğimiz yıl ünlü Alman caz firması Enja Records tarafından piyasaya sürüldü. Büyük usta Catherine, yeni üçlüsüyle çocukluk şarkılarını yad etmek üzere CRR sahnesine konuk olacak.


Michelangelo Scandroglio In The Eyes of the Whale

Sanatçı: Hermon Mehari (tp), Jef Giansily (p), Michelangelo Scandroglio (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 60 TL Genç kontrbasçı Michelangelo Scandroglio, çağdaş caz müziğinden oldukça etkilenerek kaydettiği ilk albümünü tanıtıyor. Grubu, Hermon Mehari ve Logan Richardson gibi uluslararası platformda tanınan yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. Müziği, birbirini takip eden ve iç içe geçen farklı melodik katmanlardan oluşarak dinleyiciye daimi bir gelişim söylemi sunuyor. Michelangelo Scandroglio, Riga Uluslararası Caz Yarışması?nın kazananlarından biri olup, İtalyan Tomorrow`s Jazz Award kazanmış ve 2019 yılında Umbria Caz Yarışmasında Paolo Fesu tarafından birincilik ödülü verilmiştir. İlk projesi Auand Records?dan çıkacak olup, resmi lansman turu Ocak ayında Türkiye?den Hermon Mehari, Jef Giansily ve Ferit Odman gibi yenilikçi caz müzisyenleriyle özel bir ekiple başlayacak.


Nilüfer Caz Tatili: Yinon Muallem TaKiDum

Sanatçı: Yinon Muallem ud, İsmail Altunbaş bas gitar, Hakan Gürbüz perküsyon
Mekan: Podyum Sanat Mahal, Bursa
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam Yinon Muallem`in Takidum projesini dinleyebilirsiniz.


Burak Bulut Sextet

Sanatçı: Ersan Nalbantlar tb, Kaan Karadavut tp, Yunus Boyraz s, Hilmi Arslanoğlu p, Ege Oluklu b, Burak Bulut d
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Burak Bulut 1993 yılında Ankara`da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalından mezun oldu.Kendi projesi olan "Art Blakey Tribute Band" ile İKSV Genç Caz yarışmasını kazanıp, İstanbul Caz Fesitvalinde sahne aldı. 2012 yılından beri Cazın Kartalları Orkestrası ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. Birçok mekan ve projede sahne almaya devam etmektedir.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Best of 2019

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 16 12 2019
Değişiklik Tarihi: 20 12 2019 03:19
Bu içerik toplam 1196 defa okunmuştur.
Bu hafta PUL`lar günlük olarak yayına girecek...

Yıla damga vuran albümler

Best of 2019

Pazartesi sabahı, 2013 yılından beri hazırladığımız Cazkolik Best of 2019 dosyamız yayına girdi. Listeler için ilk okur yorumu sevgili Devrim Dikkaya’dan geldi. Kendisi de iyi bir müziksever, yazar ve radyo programcısı olan Dikkaya yorumunda ‘o kadar önemli bir hizmet ki bu listeler’ diyor, tam da hissettiğim bu. Teşekkür ederim. Bir müziksever olarak müzikte bütün yılın hasatı diyorum bu dosyaya. Keşfettiğim o kadar çok yeni albüm oluyor ki, güya kendimi yeni albümleri yakından takip eden biri olarak bilirim, nerdee... yetişmek imkansız. Yazının girişinde Cazkolik olarak katkıda bulunan değerli yazar, programcı ve eleştirmen dostlarımıza teşekkür ettik ama bir de buradan etmek istiyorum. Gerçekten güzel ve özel bir iş yapıyorlar. Mesele sadece albümleri alt alta sıralamak değil, geride koskoca bir yıl var. Heyecanla takip edilen isimler var, çıkması beklenen albümler var, o albümlere dair merak var, saatler, günler boyu dinlemeler var. Bu bilgileri derlemek var, kendi uğraşı alanlarında yıl içinde sunmak, dinletmek, tanıtmak, yazmak var, keşfetmeye dönük heyecan var, yeni bir albümün ilk notalarını heyecanla beklemek var ve sonra tüm bunları bir süzgeçten geçirerek yıl sonuna bu dosya için listelemek ve değerlendirmek var, yani, dostlarımız gerçekten önemli bir iş yapıyor, onlara buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum… Bir teşekkür de dosyanın görselinde fotoğrafını kullandığım sevgili Sedal ve Sedat Antay’a. Tam ‘o an’daki notayı yakalayan karenin tınısı ile albümler birbirini tamamlıyor. (Dosyayı incelemek isteyenler buradan erişebilir.)


"Best of 2019"dan keşfettiklerim...

Eski yeni şarkılar...

Best of 2019 dosyasını tek PUL’la geçiştirmek olmaz. Yukarda yazdığım gibi işin en önemli kısmı keşfetmek... Ben de burada ilk bakışta keşfettiğim bazı albümleri hatırlatmak istiyorum, hatta önermek. Arkeoloji Müzesi bahçesindeki konserinden sonra tutkuyla dinleyicisi olduğum Marilyn Mazur’un Shamania albümünü Levent Öget önermiş, benden de tavsiye. Zekeriya Şen’in listesindeki Yazz Ahmed albümünü duymuştum ama unutmuşum, iyi ki hatırlattı, şimdi o çalıyor zaten. Ümit Baykara’nın “Farangi”sini aldı mı bir merak... Birden çok yazarın önerdiği Fire! Orchestra “Arrival” albümü mesela benim için büyük heyecan. Turgay Yalçın da mesela yeni albümü “Istanbul Junction” ile dosyada birkaç listede kendine yer bulan Burak Bedikyan’ın bu yıl çıkardığı “Live at Amsec” canlı kaydını hatırlatıyor. Keşif değil ama hakkı teslim diyelim, yahu kimse girmemiş mi yoksa dediğim Anat Cohen’in enfes çalışması “Triple Helix” Ali Haluk İmeryüz’ün mainstream listesinde mevcut... ve listede benim açımdan en heyecan verici keşif yine sevgili Ali Haluk’un listesindeki Lee Konitz albümü. Hiç mi hiç duymamışım! Leyla Diana’dan Emile Parisien hatırlatması mesela ve sevgili Burak’tan damıtılmış bir liste... Hepsi güzel albümler.


Yılın pop ve R&B analizi!

Yılın öne çıkan sanatçıları

Yok, benden değil, sevgili Cenk Erdem’den. Bu işi onun kadar tutkuyla yapanı tanımadım. Emin olun bu yazıyı hazırlamak için masanın başından tüm gün kalkmadan çalışmış. Ara ara cebime attığı mesajlarla 3 bin vuruş oldu, 5 bini geçti yazıyordu, en son 10 binde karar kıldı ve hani bütün yılın fotoğrafını resmen ortaya dökmüş. Mesela yeni pop fenomeni Billie Eilish hakkında ne bilmek istiyorsunuz? Girin dosyaya, orda yazıyor! Popta bu yıl en ama en çok kimler dinlendi? Hepsi orda yazıyor! Cazın komşu pop hali R&B müziklerde yılın en iyileri kimler? Hepsi orda yazıyor! Ya klüpler ve danslar... DJ Cenk Erdem’den daha iyi kim bilebilir, sağolsun onları da yazmış. Cenk’e göre Madonna ve Miley Cyrus birer anarşisttir, niyesini gayet güzel anlatmış. Sevgili dostumun kalemine sağlık. Lady Gaga ile Katy Perry bu sene niye etkilerini yitirdi sorusunun cevabını da yazısında vermiş. Diyorum ya, müziğin büyük okyanusu pop ve R&B’de bütün bir yıl ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi. Sevgili Cenk’ten ricam gelecek sene bu dosyaya bir de Hip Hop’ı katmak olacak, ondan daha iyi yazan bulunmaz. Eline sağlık. (Analizi okumak isteyen buradan erişebilir.)


Pink Floyd`çular buraya...

Dalivari bir albüm kapağı...

David Gilmour, Nick Mason ve Richard Wright’lı Pink Floyd son 18 yılda -ki bu yıllar Roger Waters’sız yıllar demek oluyor- yaptıkları işleri özetleyen “Later Years” isimli bavul dolusu materyali tam yılbaşı öncesi piyasaya sürdü. Zaten grupla ilgili Waters’’lı yıllar ve sonrası diye sevenleri ikiye bölünmüşken diğer üç üyenin bu girişimi ticaret kokan bir hareket olarak algılayacak mıdır? İşin doğasında ticaret de var elbette, eski yıllarda da peynir ekmek gibi albüm satmıyor muydu adamlar şimdi de satacaklar derseniz haklı olabilirsiniz ama sevenleri antipatik bulabilir diye tahmin ediyorum. Üç üyeli grubun 1987 sonrası tam 40 milyon üstü albüm sattığını düşünürsek işin rengi biraz daha belirginleşir. Bu ‘hediyelik’ sette üç stüdyo albümü ve iki ‘live’ albümün kopyaları mevcut. Ayrıca, 13 saati aşan video ve görsel malzeme yanında sanırım bir de kitap baskısı var. Her ne olursa olsun Pink Floyd’çuyum diyenler bu seti alacaktır zaten, şüphesi olanlar ya da daha önce albümleri tek tek almış olanlarsa ne gerek var diyecektir! Fiyatı Amazon’da 37$ olduğunu da hatırlatıyım.


Billie Eilish’de caz izleri bulmak mümkün mü?

Kapak Mark Rothko resimlerine benziyor

Hemen nerden çıktı bu demeyin. Cazkolik olarak hazırladığımız Best of 2019 dosyasına referans yaparak söyleyeceğim. O dosyada sevgili Cenk Erdem’in hazırladığı Pop/R&B analizi kendi içinde keşifler içeriyor. Bunlardan birinde Cenk bugünün en çok dinlenen, en çok satan, her bakımdan en EN’lere sahip 17 yaşındaki genç starı Billie Eilish’in müziğinde pop caz izlerine dikkat çekiyordu. Cenk öyle yazınca beni aldı bir merak, ne yalan daha önce dinlemediğim için Spotify’ı açınca karşıma ilk çıkan kasımda çıkardığı single “Everything I Wanted”ı gördüm ve hemen tıkladım. Tabii caz var ya da yok demek için önceki albümlerini de dinlemeli o yüzden bir şey demeyeceğim, zaten şarkıyı dinleyince olup olmadığı önemsizleşti. Şarkıyı dinleyince beni bu PUL’u yazmaya iten cazla ilgili bir şey değil, tersine, Lale Plak’ın kapanma kararı alması nedeniyle Şevket Akıncı’nın yazısında değindiği şey oldu. Şevket yazısında; "iPhone`lar bizi birlikte yalnız yaşadığımız bir topluma dönüştürdü. Satın alınan bir plağın etrafında toplaşan müzik meraklılarının müzik setinin etrafında müzik dinlediği günler geride kaldı..." diyordu, emin olun şarkı bana bu tespiti hatırlattı. Bu şarkılar bu tespitte kastettiği müzikseverler için yazılıyor, fotoğraflarına bakarsanız Billie Eilish’in de sanki öyle bir çocuk olduğunu görürsünüz.


Son 10 yılda Amerikan caz dünyasına damgasını vuran 10 olay

Ornette Coleman solda oturan

Biten yıla dair yapılan türlü çeşitli listelere alışığız ama New York Times’ın 2010’lu yıllar sona ererken yaptığı on yıllık değerlendirme diğerleri arasında öne çıkıyor. NY Times 2010 ile 2020 arası en sivri 10 caz olayını liste yapmış, bunların çoğu yakından bilindiği ve gündem olduğu için hatırlatmakta fayda var. (Not: Bu olayların az kısmı burada hiç duyulmadığı için almadım). 2011: Esperanza Spalding Grammy ödüllerinde caz kategorisi dışında büyük ödül alan ilk caz müzisyeni olmuştu, Cazkolik’te haberini yapmıştık. Aynı yıl trompetçi Nicholas Payton #BAM yani bir nevi manifestoya dönüşen Black American Music kısaltmasının JAZZ kelimesi yerine kullanılmasını öneren bir hareket başlatmıştı. 2012: Robert Glasper cazda yeni dönem dediği dönemin açılışını Black Radio albümüyle yaptığını duyurmuştu. 2014: Ornette Coleman’a veda konseri. Konserde kendisi de sahnedeydi ve bir yıl sonra da ölmüştü. 2015: Kamasi Washington caz dünyasında önemli etki yaratan The Epic albümünü yayınladı. 2017: Christian McBride efsanevi Newport Caz Festivalinin artistik direktörlüğünü kurucusu George Wein’den devraldı. Aynı yıl #MeToo hareketi Amerikan caz dünyasını da sarstı.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 16 Aralık 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Müzik öğrencisinin ufkunun genişlemesi için öncelikle müzik öğretmenlerine eğitim verildi.
Sevin Okyay yazdı: Reggae baharatlı caz
27. İKSEV İzmir Avrupa Caz Festivali konserleri kadar kültürel etkinlikleriyle de dikkat çekiyor.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp